Europarunt.se

Sandra Beijer

Sandra jobbar som författare, copywriter och skribent och driver en av Sveriges största bloggar. Hon bloggar om allt hon tycker om, såsom böcker, filmer, kläder, mat, fester och platser jag besökt. Tillsammans med Flora Wiström tågluffade hon från Barcelona via Toledo till Lissabon.

Publicerad den 10 april 2016

Planering inför tågresan

Nu är det bara lite mer än en vecka kvar till min och Floras tågresa som vi gör i samarbete med Interrail. Vi ska åka tåg genom ett vårigt Europa och det ska bli så oerhört fint. Vi fick önska prick var vi ville ta oss och valde således Barcelona → Toledo → Lissabon.

Det är alltså bara för mig att packa resväskan igen. Fast denna gång med somrigare grejer som badkläder, jeansshorts och magtröjor!

Jag har aldrig varit i någon av städerna innan så är mycket peppad. Bardelonas kringelkrångliga gränder med cavabarer och paella. Toledo som är en stad byggd på en kulle och ser ut som något Belle i Skönheten & Odjuret skulle vilja rymma från. Och Lissabon som ska vara något slags hipstermekka med fantastiskt nattliv och människor man vill bli kompis med.

När resan drar igång kommer ni kunna följa den på europarunt.se och på Instagram under hashtaggarna #europarunt och #interrail. Och såklart här på bloggen också!

Har ni något absolut MÅSTE-tips i Barcelona, Toledo eller Lissabon så dela hemskt gärna med er.

Köp ditt interrailkort här!

Publicerad den 31 mars 2016

På stan

Det är några stycken som uppmärksammat mig på att jag finns på annonser och stortavlor lite runt om i landet just nu. Kul! Visste inte att kampanjen redan var uppe. Det är jag, Flora och Amelia som gör ett samarbete med Interrail senare i april. Så mer om det då!

Men jag tyckte pressbilderna vi tog blev så fina så jag tänkte att vi kunde ta en närmare titt på dom:

Alla foton togs en snöig dag utomhus på Sveriges Järnvägsmuseum i Gävle. Men med rätt fotoljus kan man kirra sig fram till vilken solig sommardag som helst : )

Jag bar en jeansskjorta och en kjol från Asos.

Mer tågäventyr om några veckor! Vill du boka en egen resa redan idag? Här hittar du mer info!

Translation. There are ads with me up on the streets of Sweden at the moment. Later this spring I am doing a collab with Interrail together with Amelia and Flora. At the top of the post is the ad and the rest of the pictures are press photos.

Publicerad den 21 april 2016

En eftermiddag i Barcelona med trädbarer och crêpes

Den här veckan är ju jag och Flora ute och åker tåg i samarbete med Interrail om ni minns? I måndags började vår färd i Barcelona med en obligatorisk gruppselfie i hotellhisspegeln.

Sedan gav vi oss ut i det kringelkrokiga området El Born som vi bor i.

Så jäkla gulligt med alla tvättstreck, snirkliga grejer och små balkonger överallt. Varje gång jag är i södra Europa undrar jag varför jag inte bor i södra Europa.

Flora hade fått tips om en bar som hette de l’Antic Teatre som låg lite gömd på en innegård. Så dit gick vi. Alltså hur fin?

Jag var lycklig för att vi var i landet som gör cava.

– mer cava?
– såklart.

Av en slump träffade vi ett gäng av Floras kompisar på baren. Så märklig grej att man alltid stöter ihop med någon man känner när man är ute och reser. Det är nog för att ens rörelsemönster i staden som man tror är så *unika* är precis som alla andras man känner : ) Inget fel med det såklart när man hamnar på barer med Pans Labyrintiga träd i.

Libertad som varit min bloggläsare sedan urminnes tider kom förbi på ett glas. Så roligt att äntligen träffa henne, puss Libertad!

Fint med fågelburlampor.

När jag och Flora blev hungriga begav vi oss ut på middag. Så här vackert tycker Flora att Barcelona är.

Vi gick till detta lilla ställe.

Ett crêperie som Flora fått rekommenderat, perfekt mat för en sen middag.

Här satt vi och åt våra crêpes med svamp och spenat och annat i.

Sedan promenerade vi hemåt utan halsduk och bara en sån grej kan man ju bli glad av.

Publicerad den 22 april 2016

Vi tar tåget till Toledo och dricker cava i en trädgård

Jag och Flora åker tåg i Europa denna vecka i samarbete med Interrail ni vet, och i tisdags var det dags att byta Barcelona mot Toledo.

Tågpicknick: tidning, bok, nagellack och äpple.

Och powernap.

Vi bytte tåg i Madrid som minst sagt hade en maffig tågstation. Borde alltid finnas skog inomhus, överallt.

Och mååånga tåååg.

45 minuter från Madrid och vi var framme i Toledo! Vi hade bokat in oss på ett så himla fint hotell med världens fluffigaste trädgård. Hacienda del Cardinal heter det om någon har vägarna förbi.

Började förstås vår Toledo-vistelse med att insupa stämningen på vår balkong.

Sedan satte vi oss i hotellbaren och beställde in tapas och cava och var lyckliga över wi-fi.

Google lärde oss allt om Toledo när vi satt där, och så hittade vi en restaurang för kvällen.

Vid halv nio var det dags att gå dit.

Promenaden till restaurangen var så drömmig. Toledo är en Disneyfilm.

Vi hade sett ut detta ställe! En restaurang i en sluttning som såg ut som en flådig trädkoja.

Jag beställde in fisk med tryffel som smakade 0% tryffel.

Och Flora fick ett salladståg : ))

Fast även om maten kanske inte direkt var livets mat så var det fint att sitta där när med utsikt över kullar och berg och sippa på rödvinet.

Publicerad den 22 april 2016

En tisdag i Barcelona med kaffe, Gaudí och tryffel

Jag och Flora reser genom Europa i samarbete med Interrail och i tisdags var vi ännu kvar i Barcelona. Vi började dagen med kaffe på stan.

Här satt vi, med vidöppna fönster på ett vårigt vis.

Sedan började vi vår promenad. Här är jag i triple denim och inte alls stelt leende.

Vi spanade in det här sjuka huset av Gaudí exempelvis, som såg ut att vara hämtat ur ett tecknat avsnitt av Fred Flinta.

Samt tittade lite i bokaffärer.

När vi blev hungriga gick vi till det bloggiga stället Flax & Kale där allt är vegetariskt och ekologiskt.

Jag åt denna goda avokadomacka.

Plus denna toast som vann: kokoskräm, timjan, svamp och svart tryffel.

Flax and Kales badrum var dock det finaste av allt med gulddetaljer, stora speglar och palmväxter.

Efter lunch begav vi oss mot tågstationen för att fortsätta vår resa på en ny plats. Mer om det en annan dag. Idag är vi i Lissabon förresten, om någon vill gå ut och dricka drinks med oss här imorgon eller ikväll, hör av er! puss.

Publicerad den 24 april 2016

En Disneystad i regn

I onsdags vaknade vi upp i Toledo, den här lilla spanska staden strax utanför Madrid.

Det var regnigt som 17 men vi var fast beslutna att upptäcka allt som gick att upptäcka.

Mössa fick åka på.

Det regnade inte direkt lite.

Vi promenerade bland annat till Toledos katedral som var så stor att man gick vilse och guld och prålighet överallt. Samt stora filmiska valv.

Sen såg vi lite kända portar och sånt där som gamla städer har ni vet.

Efter att vi kände oss mätta på religion och jättegamla portar gick vi istället och åt lunch på en matmarknad vi blivit tipsade om. Tyvärr lyckades vi beställa en mycket deprimerande valnötspasta som inte förtjänade att hamna på bild. Men denna fiskdisk var ju fin i alla fall.

Husen i Toledo ser ut som Laduréeboxar. Blev kär i vartenda ett.

Efter en odokumenterad hotellpaus från regnet kom solen tillbaka och vi åt middag ute på stan. Jag fick äntligen en efterlängtad paella full av saffran men Flora fick den sorgligaste spaghettin med ketchup : ((((

Sedan var det dags att vinka adjö till Toledo och hinna med vårt tåg. Hejdå fina hotellträdgården.

Flora fick betygsätta staden. 8/10 poäng för feeling.

1/10 för maten : /

Vilket ger ett genomsnittligt betyg av 6 poäng. Nu vet ni.

Men nu var det dags att både byta land och stad.

Vi hoppade på nattåget mot Portugal och bodde i en hytt med egen dusch! Somnade på två röda sekunder och vaknade någon annanstans.

Publicerad den 26 april 2016

Godishus, Wes Andersonska hotellrum och matrosbarer

Om det är någon som händelsevis missat så gör jag och Flora ett samarbete med Interrail och i torsdags hoppade vi av nattåget och var framme i Lissabon!

Vi styrde kosan mot vårt hotell som var som hämtat ur valfri Wes Anderson-rulle. Tyvärr var vi alldeles för tidigt ute och vårt rum var ännu inte färdigt för oss.

Så det var bara att lämna väskorna i receptionen och gå ut på stan i krispigt morgonljus.

Det tog ungefär 20 sekunder för oss att bli kära i Lissabon och stadsdelen Bairro Alto där vi bodde. Husen ser ut som engelsk konfekt eller som stora block av glass. I det här lilla huset ska Flora bo i framtiden så att ni vet.

Klockan var runt åtta och staden hade inte riktigt vaknat än. Vi hade gatorna för oss själva.

Det frukoststället som vi hade sett ut öppnade inte förrän klockan elva. Så jag köpte färdkost i form av frukt.

Nektarinen gick hem : )

Lissaboooon vad gööör du med våra hjärtan.

I en liten gränd fann vi ett öppet fik, beställde in kaffe och satte oss på uteserveringen med våra datorer. Jag tänker att vi hade en av de bättre kontorsplatserna i världen just den timmen.

Gott kaffe drack vi också.

Vid klockan elva öppnade Café Tati som vi fått rekommenderat, så då gick vi dit för att äta en sen frukost eller en tidig lunch beroende på hur man ser det. Jag läste spännande bok medan vi väntade på maten.

Min lunch: pimientos de padrón samt en räkceviche. Så himla gott var det.

Efter maten fortsatte vi vår upptäcksfärd genom Lissabon. I det här huset ska jag bo så ni vet.

Träffade bland annat en gullig hund.

Vid två var rummet klart på vårt hotell och vi kunde checka in! The Independente heter hotellet om någon är intresserad.

Vårt rum var så fint med fransk balkong och högt i tak. På torget utanför stod en live-orkester och vi öppnade upp fönstren och levde i en film resten av eftermiddagen.

Efter en powernap och lite smink-touch up var vi redo för kvällen.

Vi mötte upp vår torsdagsdejt: bloggläsaren Agnes! Vi började med en fördrink i form av öl på hotellets bakgård som även var en beer garden.

Puss.

Efter ölen begav vi oss några kvarter bort för att äta på en restaurang vi fått rekommenderad på instagram (verkligen tack för alla tips, ni gjorde vår resa!). Det var en liten stunds väntetid så då hängde vi utanför.

Agnes sysselsatte tiden med att rulla cigaretter och Flora försvann in och kom ut med en hel flarra cava som vi korkade upp på trottoaren ^^

En halvtimme senare var vårt bord redo! Taberna da rua das Flores heter restaurangen och den var så jäkla mysig som ni ser.

Vi åt kantareller med äggula, ostar, grillad kyckling och tuna tataki. Bra skit alltså.

Efter maten var vi pepp och natten behövde fortsättas.

Vi gick till en bar som tidigare varit en gammal bordell. Moulin Rouge-igt värre. Vi blev placerade vid ett hörnbord precis vid balkongen och beställde in cava.

Bäst av allt var att servitörerna var matroser!

Publicerad den 27 april 2016

Fredag i Lissabon med burgare, fluffiga träd och innegårdar

Det var t-shirtväder! Var så glad över detta.

Vi passerade en liten orkester på väg till nya platser.

En bingohall.

Och fasader som matchade mina kläder.

Efter en dryg timme var vi framme vid vårt mål: LX Factory.

LX Factory är ett gammalt industriområde som nu huserar butiker, caféer, barer och restauranger. Lissabons Brooklyn kanske man kan säga.

Vi var ganska hungriga efter promenaden och satte oss här för lunchtajm.

Lunchdejt!

Piementos de padrón omnommm.

Och vegoburgare.

Efter lunchen kikade vi in på typ alla ställen. Som det här mysiga caféet.

Och den magiska bokaffären! Böcker från golv till tak och portugisiska hipsters som satt och läste och rökte cigg.

Efter att jag köpt på mig en flaska portvin (det kommer ju från Portugal ni vet!) och Flora några självlysande stjärnor och annat viktigt kände vi oss klara och begav oss hemåt igen. Gulligt med folk som torkar sina kläder och lakan mitt på trottoaren.

Vi sov en timme (eller två). Skönt.

Och när dagen började gulna mot kväll var vi redo för en fredag.

Vi hittade nya hus vi ville bo i dessutom.

Vi försökte sätta oss på lite uteserveringar men alla var stängda för att det regnade cirka en droppe per kvart. Själv tyckte vi att det var supersommarfeeling i luften.

Hur som helst mötte vi upp min portugisiska bloggläsare Ana och hennes kompis Diana! Så himla roligt med utländska bloggläsare! Och förlåt alla ni för att ni får harva med Google Translate, men sjukt fint att ni gör.

De tog mig och Flora till ett helvegetariskt ställe som heter Terra. Flora kunde äntligen äta prick allt!

Efter maten gick vi till vår hotellbar, satte oss i soffan på innegården, drack öl och pratade om hångel, killar, tjejer, sex, tinder, dejter och allt sånt som är så himla roligt att prata om med folk man aldrig träffat förut.

Vid midnatt kramades vi adjö. Tyckte SÅ mycket om dessa personer alltså, hade tvingat mig in i deras kompisgäng om jag någon gång flyttade till Lissabon.

Och det var den allra sista historien om mitt och Floras tågäventyr från Barcelona via Toledo till Lissabon. Har varit otroligt roligt att upptäcka städer jag aldrig tidigare varit i och tyckte om alla tre så väldigt mycket (extrahjärtan till Lissabon). Men det absolut finaste på den här resan har varit att lära känna Flora lite mer. Att ha hängt 24 timmar om dygnet i en vecka med en så klok, vettig, knäpp och mysig person har varit en ynnest. Önskar alla en Flora i livet!